صندوق هوشمند چگونه به حفاظت از محیط زیست کمک می‌کند؟

ما در عصری زندگی می‌کنیم که، منابع با سرعت زیادی در حال اتمام است زیرا فعالیت‌های انسانی به محیط زیست جهانی، آسیب می‌رسانند و لازم است برای حفاظت از محیط زیست تلاش کنیم.

 پاسخگویی به نیازهای بیش از ۷ میلیارد نفر، کاربری زمین را تغییر داده و سطوح بی‌سابقه‌ای از آلودگی ایجاد کرده است که بر تنوع زیستی، جنگل‌ها، تالاب‌ها، بدنه‌های آبی، خاک و کیفیت هوا، تأثیر گذاشته است.

تاثیر لجستیک بر حفاظت از محیط زیست

مطالعات نشان می‌دهد که تقریبا ۲۴ درصد از گازهای گلخانه‌ای از صنعت لجستیک ناشی می‌شوند.

بدتر از آن، این است که گسترشِ  کسب و کارهای تجارت الکترونیک، منجر به افزایش ۷۸ درصدی تقاضا برای تحویل بسته‌های پستی، تا سال ۲۰۳۰ می‌شود که این موضوع، انتشار کربن را تا ۳۰ درصد در این بخش، افزایش می‌دهد. این اتفاق، موضوعی نیست که بتوانیم کنار بنشینیم و شاهد وقوع آن باشیم!

راه‌های زیادی وجود دارد که بتوانیم منابع مورد استفاده در صنعت لجستیک را کاهش دهیم، که یکی از این راه‌ها استفاده از صندوق هوشمند یا لاکر هوشمند است.

صندوق هوشمند یا لاکر هوشمند چیست؟

صندوق هوشمند، یک راه حل در بخش انبار کالا است که به سرویس‌دهندگان در صنعت پست و لجستیک، این امکان را می‌دهد که بتوانند منابع خود را  به صورت هوشمند، مدیریت و بهینه کنند و با بالا بردن بهره‌وری، تعداد بیشتری مرسوله را به دست مشتریان برسانند و از سوی دیگر، به مشتریان اجازه می‌دهد که برای دریافت مرسولات خود در زمان و مکان دلخواه برنامه‌ریزی نمایند.

صندوق‌های هوشمند، در مکان‌های مشخص و پر تردد شهری، مستقر می‌شوند و کارکرد اصلی آنها، حفاظت و نگهداری از  مرسولات مختلف پستی می‌باشد.

هنگامی که مرسوله پستی، داخل یک  صندوق هوشمند قرار داده می‌شود، گیرنده به طور خودکار  از طریق پیامک، مطلع می شود که بسته او برای تحویل گرفتن آماده است و همچنین دستورالعمل های دسترسی به مرسوله، برای شخص ارسال می‌گردد. دستورالعمل‌های دسترسی به طور کلی به شکل یک کد دسترسی، شماره سفارش یا بارکد است که قابلیت اسکن دارند. هنگامی که کاربر به محل استقرار صندوق‌های هوشمند می‌رسد، اطلاعات تأیید خود را در صفحه لمسی لاکر هوشمند وارد می‌کند، پس از وارد کردن صحیح اطلاعات تأیید، درب صندوق هوشمند باز می شود و مشتری می تواند بسته خود را تحویل بگیرد.

لاکرهوشمند جابار

لاکر هوشمند جابار، در مراکز خرید و نقاط مختلف شهر، مستقر می‌شود تا افراد بتوانند به راحتی بسته‌های پستی خود را در زمان و مکان مورد نظر، دریافت کنند.

لاکرهای هوشمند جابار، برای فعالانِ حوزه‌ی لجستیک، شرکت‌های پستی و فروشگاه‌های آنلاین این امکان را بوجود می‌آورد تا بتوانند در مدیریت و کاهش هزینه‌های ارسال مرسولات خود کوشا باشند، زیرا بخش عمده‌ی هزینه‌ها در زنجیره‌ی تامین کالا به بخش نقطه قبول/پذیرش (First Mile) و نقطه تحویل (Last Mile) برمی‌گردد که با استفاده از لاکرهای هوشمند، به راحتی می‌توان آن‌ها را کنترل کرد.

با وجود لاکرهای هوشمند جابار، دیگر نیازی نیست که ماموران ارسال، برای تحویل هر بسته به نقاط مختلفی از شهر مراجعه کنند، فقط لازم است مرسولات را در چند مرکز مشخص و در لاکرهای هوشمند جابار قرار دهند تا مشتریان بتوانند در اولین فرصت، سفارشات خود را دریافت کنند.

صندوق هوشمند چگونه می‌تواند به حفاظت از محیط زیست کمک کند؟

استفاده از لاکرهای هوشمند، باعث کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و مسافت طی شده توسط خودروها می‌گردد و ردپای کربن را کمرنگ می‌کند.

کاهش مسافت طی شده توسط خودروها و کاهش تولید آلاینده‌های زیست محیطی:

می‌توان گفت با استفاده از لاکرهای هوشمند، هر تحویل در همان دفعه اول، موفقیت‌آمیز است. این نکته بسیار مهم است، زیرا هنگامی که در دفعه اول، تحویل انجام نشود، موجب تکرار یکی از دو مرحله زیر می‌شود:

زمانی که چند بسته در یک زمان به یک منطقه، ارسال شوند، کربن کمتری در ازای هر تحویل، تولید می‌شود. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از لاکرهای هوشمند باعث کاهش ۲۷% در مسافت طی شده توسط خودروهای باری و شخصی می‌شود که نتیجه آن کاهش آلایندگی‌های محیط زیست است.

بسته یا به انبار برمی‌گردد و روز بعد دوباره تحویل می‌شود یا به مکان ثانویه‌ای می‌رود که گیرنده باید مسیر طولانی‌تری را برای تحویل بسته طی کند. این مسئله موجب ازدحام ترافیک غیرضروری و در نتیجه افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

افزایش سرعت تحویل بسته با صندوق هوشمند:

افزایش سرعت تحویل بسته‌ها، به این معنی است که پیک‌ها زمان کمتری را صرف بارگیری در محل‌های تحویل کالا می‌کنند و وسایل نقیله کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث حفاظت از محیط زیست می‌شود.

راه حل هوشمند

با بهینه‌سازی صنعت حمل و نقل، شانس بیشتری برای محدود کردن آسیب‌های محیط زیستی خواهیم داشت.

شرکت جابار با طراحی و تولید صندوق‌های هوشمند و مستقر کردن آن‌ها در نقاط مختلف شهر، قدم در راه بهبود حفاظت از محیط زیست  و رضایت مشتریان خود برداشته است.

لاکر هوشمند جابار، برای سرویس‌دهندگان پست و لجستیک، این امکان را بوجود می‌آورد تا تعداد بیشتری مرسوله را در زمان کمتری به دست مخاطبین برسانند. همچنین به گیرندگان مرسولات اجازه می‌دهد که برای دریافت بسته‌های خود در زمان و مکان دلخواه برنامه‌ریزی نمایند.

لاکر‌های هوشمند جابار، به کاهش تردد وسایل نقلیه کمک می‌کنند و تأثیر مناسبی در حفاظت از محیط زیست، خواهند داشت.

تاریخ: 2022-11-26