مدیریت سفارشات دیجیتال چیست؟

مدیریت سفارشات دیجیتال
مدیریت سفارشات دیجیتال

مدیریت سفارشات دیجیتال (Digital Order Management) از آخرین نوآوری‌ها در تجزیه و تحلیل هوشمند است. این سیستم از اتوماسیون هوشمند فرآیندها و هوش مصنوعی استفاده می کند تا راه حلی کامل در فرآیند سفارش ارائه دهد.

در  دنیای تجارت امروز، رقابت و تقاضا، رو به رشد است لذا تولیدکنندگان و توزیع کنندگان در تلاش‌اند تا بهترین تجربه را برای مشتریان خود بسازند. تحویل به موقع، حمل و نقل کامل و بدون آسیب، مستندسازی دقیق گزارشات، همگی در مدیریت سفارشات نقش مهمی دارند.

زمانی یک فرایند تحویل سفارشات، به صورت کامل انجام می‌شود که خطاهای رخ داده از ابتدای زمان ثبت سفارش تا تحویل کالا به مشتری، به حداقل برسد. جهت ایجاد تعادل بین سرمایه‌گذاری انجام شده در فرایند ذکر شده و نرخ بازده، نیازمند یک محاسبه پیچیده و برنامه‌ریزی دقیق است که از طریق  مدیریت سفارشات دیجیتال، قابل کنترل است.

مدیریت سفارش دیجیتال، یک عملکرد چند کاناله هوشمند ارائه می‌دهد که سفارشات از چندین سیستم متفاوت را بررسی و ادغام می‌کند. همچنین یک نمای واحد از وضعیت سفارش با توجه به موقعیت جغرافیایی، منابع موجود، جدول زمانی تحویل و… ارائه می‌دهد.

ارتقاء سیستم‌های دریافت سفارش شرکت‌های لجستیکی، به یک سیستم مدیریت سفارشات هوشمند که مشتریان به راحتی بتوانند سفارشی را ثبت کرده و خدمتی کامل دریافت کنند، بسیار اهمیت دارد، چراکه نه تنها می‌تواند تجربه‌ای به یاد ماندنی برای کاربران بسازد، بلکه موجب بازاریابی بالقوه خواهد شد، زیرا مشتری در صورت رضایت، در خصوص تجربه مثبت خود، تبلیغ شما را به دیگران نیز خواهد کرد.

ORDER MANAGEMENT SYSTEMS یا OMS

سازمان‌ها در سراسر جهان با چالشِ یافتن راهی بهینه برای مدیریت مرسولات و مدیریت سفارشات به کارآمدترین روش، مواجه هستند. یک سیستم مدیریت سفارش (OMS) به مجموعه‌ها کمک می‌کند تا در هنگام پردازش سفارش، بسیار راحت با مشتری خود ارتباط برقرار کرده و از دریافت بدون مشکل اقلام سفارش داده شده توسط او، اطمینان حاصل کنند.

فرایندهای مختلفی باید دست به دست هم دهند تا مشتریان از فرایند ثبت تا دریافت سفارش خود، رضایت کافی را داشته باشند. از بهینه‌سازی زیرساخت لجستیکی گرفته تا استفاده صحیح از فناوری‌های هوشمند، سرویس جمع آوری و توزیع، انبارداری و حتی استفاده از امکانات به روزی همچون کمد شهری هوشمند که نقش تسهیل‌گر در این چرخه را بازی می‌کند.

هدف نهایی مدیریت سفارشات دیجیتال

هدف نهایی مدیریت سفارشات دیجیتال، پیاده‌سازی یک سیستم مدیریت سفارش است که تمام چرخه تکمیل یک سفارش را پیگیری و گزارشات دقیقی ارائه ‌دهد. همچنین خدمات مشتری، از جمله بازپرداخت‌ها و سوالات مربوط به موقعیت مکانی مرسولات و… را مدیریت کند.

چرا سازمان‌ها به OMS نیاز دارند؟

شرکت‌ها به یک سیستم مدیریت سفارش دیجیتال نیاز دارند که به آنها اجازه دهد که تجارت خود را به شیوه‌ای آسان، ساده و کارآمد پیش برده و در کسب رضایت مشتری بیش از پیش گام بردارند.

امروزه مشتریان به روشی بسیار متفاوت، نسبت به سال‌های قبل سفارش‌های خود را ثبت می‌کنند.

سیستم‌های مدیریت سفارش سنتی، یکپارچه نبوده و دارای خطاهای سیستمی و تأخیرهای بسیار و در نتیجه مشتریان ناراضی بوده‌اند. درحالی که یک سیستم مدیریت سفارش هوشمند، جزو ارکان اصلی کسب و کارها جهت یکپارچه‌سازی تمام بخش‌های فعال، در  راستای رفع دغدغه و نگرانی مشتریان و ایجاد بهترین تجربه خرید برای آنان است.

مشکلات سیستم‌های سنتی مدیریت سفارش دیجیتال

 • عدم قابلیت جستجو‌های پیشرفته
 • مشکل در بخش ویرایش سفارش‌ها پس از ثبت سفارش
 • صرف زمان طولانی، توسط مشتری برای دریافت بازپرداخت پس از مرجوعی کالا

چگونه یک سیستم مدیریت سفارش یکپارچه به شرکت‌ها کمک می‌کند؟

مدیریت سفارش از زمان ثبت سفارش مشتری آغاز و تا زمان دریافت بسته یا خدمات توسط او به پایان می‌رسد.

 مدیریت سفارش دیجیتال، به یک کسب و کار اجازه می‌دهد تا کل فرآیند، از دریافت و جمع آوری سفارش، بررسی موجودی و ایجاد فاکتور، رصد مراحل جابه‌جایی مرسولات تا دریافت توسط مشتری را مدیریت کند. فرایندها، بر اساس نیاز شرکت‌ها متفاوت است، اما یک فرآیند مدیریت سفارش، در کل شامل سه مرحله است:

ثبت سفارش

مشتری، سفارش را از طریق یک فرم خودکار ثبت می‌کند. یکی از اعضای تیم فروش جزئیات را بررسی و سفارش را تایید می کند.

انبارداری و مدیریت موجودی

سطوح موجودی با توجه به تقاضاهای کسب و کار در نوسان است، لذا وجود سیستمی هوشمند جهت به روز رسانی و مدیریت موجودی بسیار ضروری‌ست.

یک کارمند انبار توسط سیستم هوشمند دیجیتال جزئیات موجودی، انتخاب کالای سفارش داده شده، بسته‌بندی و ارسال را تأیید می‌کند، سپس یک فاکتور ایجاد کرده و سفارش را پیش می‌برد.

مدیریت سرویس جمع‌آوری و توزیع سفارشات

مدیریت توزیع، فرآیندی است که در مدیریت مرسوله و  نظارت بر جابجایی کالا از تولید کننده به عمده فروش یا خرده فروش و در نهایت به مصرف کننده نهایی استفاده می‌شود. فعالیت‌ها و فرآیندهای متعددی از جمله مدیریت سفارشات، بسته‌بندی، انبارداری، موجودی، زنجیره تامین و لجستیک درگیر هستند.

مدیریت سرویس جمع آوری و توزیع سفارشات، به برنامه‌ریزی دقیق و فرآیندهای مرتبط با تأمین و حمل و نقل مؤثر کالا اشاره دارد. از جمله فعالیت‌ها و فرآیندهایی مانند مدیریت عرضه، بسته‌بندی و حمل و نقل، توجه به شرایط نگهداری و حمل مرسوله، مدیریت ناوگان، مسیریابی تحویل، ردیابی محموله و… است.

مدیریت توزیع هوشمند در درجه اول تمام فرایندها را سازماندهی می‌کند تا رساندن کالا به خریدار ، در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین میزان ضایعات اتفاق افتد.

موارد فوق فرایندهای اصلی و کلیدی مدیریت سفارشات هستند. اما فعالیت‌های متعدد دیگری نیز با داشتن سیستم مدیریت دیجیتال به راحتی قابل اجراست، از جمله موارد زیر:

 • جستجوی سفارش
 • ویرایش سفارش
 • لغو سفارش
 • مدیریت بازپرداخت

نقش لاکرهای هوشمند در مدیریت سرویس جمع‌آوری و توزیع سفارشات

استفاده از صندوق‌های هوشمند شهری، امروزه در کل دنیا به علت ایجاد راحتی و رفع دغدغه‌های کاربران بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

لاکی پست جابار در مدیریت سفارش دیجیتال،  این امکان را برای فروشگاه‌های آنلاین فراهم ساخته، تا در راستای مدیریت مرسولات خود از چندین جنبه دارای ارزش افزوده باشند از جمله:

 • افزایش رضایت مشتری با دریافت کالا در زمان و مکان مورد نظر
 • امکان ارسال چندین بسته در یک مقصد واحد
 • کاهش هزینه‌های ارسال مرسولات
 • کاهش هزینه‌های مرجوعی کالا

لاکرهای هوشمند، با نام‌های مختلفی توسط مشتریان شناخته شده‌اند، از جمله کمدهای هوشمند، صندوق الکترونیکی و … که همگی یک کاربرد و وظیفه مشترک دارند و آن نگهداری و محافظت از بسته‌ها تا زمان تحویل، توسط صاحب بسته است.

امروزه در کشور ایران، شرکت جابار، تعداد زیادی لاکر هوشمند، در نقاط متعددی از سطح شهر قرار داده است تا در مناطق و موقعیت‌های جغرافیایی مختلف در دسترس شرکت‌های عرضه خدمات پستی و مشتریان باشد.

شبکه جابار، دارای سرویس‌ها و مزایای متعددی برای فروشگاه‌های اینترنتی، شرکت‌های پست و لجستیک می‌باشد. همین امر موجب شده تا جابار به عنوان یک تسهیل‌گر در این صنعت نقش خود را به خوبی ایفا کند.

تاریخ: ۱۴۰۱-۰۹-۰۸