استارتاپ پستی که نقش یک تسهیل‌گر را ایفا می‌کند | یک رویکرد جدید

استارتاپ پستی شرکتی فناوری‌محور با راهکارهای نوآورانه در خدمات پست و لجستیک است. این شرکت‌ها با درک نیازهای جدید در تعاملات دوران مدرن و نیازهای کسب‌وکارها برای ارسال و مرجوعی کالاها، راه‌حل‌های جدیدی را ارائه می‌دهند، بنابراین می‌توان راز موفقیت استارتاپ‌های پستی را در پویایی و همگامی با نیازهای مشتریان دانست. در ادامه با ترندهای این صنعت و راه‌حل‌های نوآورانه شرکت جابار آشنا می‌شویم.

ترندهای جدید فناوری در استارتاپ پستی

روند صنعت پست و لجستیک نشان می‌دهد در طی چند سال آینده شاهد تغییرات و پیشرفت‌های چشمگیری در این صنعت باشیم. دوران همه‌گیری کرونا نیز نقش قابل توجهی در افزایش نیاز به خدمات پستی با راهکارهای جدید داشت. در همین دوران، استارتاپ‌های پستی تلاش کرده‌اند تا با این راهکارهای جدید پاسخگوی نیازهای مشتریان نهایی و شرکتی و کسب‌وکارهایی با مقیاس‌های متفاوت باشند.

برخی از ترندهای جدید فناوری در استارتاپ‌های پستی در دنیا عبارتند از:

 • تولید سفارشی وسایل نقلیه پستی برای استفاده در ناوگان با هماهنگی خودروسازان
 • استفاده از فناوری پرینت سه بعدی برای تولید محصولاتی سفارشی‌سازی‌شده در مکان‌های مختلف
 • استفاده از هوش مصنوعی برای مدیریت ناوگان
 • استفاده از لاکرهای هوشمند پستی
 • افزایش کاربرد پلتفرم‌های ابری پستی
 • استفاده از فناوری بلاک‌چین برای ردیابی محصولات و تراکنش‌ها
 • تاسیس انبارها در کشورهای مختلف توسط پلتفرم‌های تجارت آنلاین
 • پورتال‌های ردیابی آنلاین مرسوله
 • فناوری کدگذاری ویدیویی
 • نظارت بر عملکرد هوشمند
 • پلتفرم‌های مدیریت شکایات مشتری

لاکرهای هوشمند؛ جدیدترین سیستم پستی با خدمات استارتاپ جابار

یکی از جدیدترین سیستم‌های پستی در ایران استفاده از لاکرهای هوشمند است که شرکت جابار آن را در ایران ایجاد و عرضه کرده است. لاکر جابار، شامل صندوق‌هایی با فناوری هوشمند و الکترونیک است که فرستنده‌ها (اشخاص و کسب‌وکارها) می‌توانند بسته‌های پستی خود را در آن‌ها قرار بدهند و از ارسال ایمن و به‌موقع مرسوله‌های خود اطمینان داشته باشند. این لاکرها را می‌توان نوعی مرکز پستی خودکار و هوشمند دانست. برای مثال یک کسب‌وکار خانگی یا اینستاگرامی می‌تواند سفارش‌های خود را در زمان و مکان دلخواه و مناسب برای مشتری، در یک باکس از  لاکرهای هوشمند جابار قرار داده و سپس کد اختصاصی آن را در اختیار مشتری قرار دهد تا بتواند آن را در همان ایستگاه منتخب دریافت کند.

شرکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ نیز می‌توانند با اجاره لاکرها یک شبکه از لاکرهای هوشمند در نقاط کلیدی شهرها ایجاد کنند. برای مثال شرکت‌های آمازون و DHL همین سیستم را اجرا کرده‌اند. بسیاری از کسب‌وکارها نیز می‌توانند در شهرهای بزرگ این سیستم را ایجاد کنند. بر اساس آمارها این سیستم می‌تواند هزینه‌های ارسال را در کمترین حالت تا 50 درصد برای کسب‌وکارها کاهش دهد.

چرا از خدمات لاکرهای استارتاپ پستی جابار استفاده کنیم؟

با استفاده از لاکرهای هوشمند، پیک‌ها/سفیرهای یک کسب‌وکار می‌توانند چندین بسته را در یک مکان تحویل دهند، به این معنی که نیازی به تحویل آن‌ها در درب منزل وجود ندارد. همچنین آن‌ها می‌توانند با کاهش هزینه‌های ارسال با استفاده از لاکر، فروش محصولات خود را افزایش دهند. برای مثال اگر یک پیک 10 مرسوله پستی برای انتقال به یک لاکر هوشمند داشته باشد به این معنا است که در هزینه 9 سفر صرفه‌جویی شده است.

لاکرهای هوشمند می‌توانند گزینه‌های عالی برای کاربردهای شخصی یا تعاملات تجاری و اداری نیز باشند. برای مثال شما می‌توانید انواع اسناد و مدارک را با خیال راحت در این لاکرها قرار دهید تا در زمانی دیگر، فرد مورد نظر شما با استفاده از کد اختصاصی که در اختیار او قرار می‌دهید، بتواند این مدارک و اسناد را دریافت کند.

لاکرهای هوشمند جابار نقش یک فروشگاه فیزیکی را برای مشتریان کسب‌وکار دارند. در ابتدا فروشگاه‌های فیزیکی با گسترش خدمات مبتنی‌بر وب به ایجاد سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی در کنار شعب فیزیکی خود اقدام کردند. سپس کسب‌وکارهایی ایجاد شدند که دیگر دارای دفتر یا فروشگاه فیزیکی نبودند. اما لاکرهای جابار می‌توانند فاصله بین دو نوع کسب‌وکار فیزیکی و آنلاین را با کمترین هزینه ممکن پر کنند. مشتریان شما به وب‌سایت شما رجوع می‌کنند، سفارش را ثبت می‌کنند و هزینه محصول را پرداخت می‌کنند، سپس می‌توانند نزدیک‌ترین لاکر هوشمند در منطقه زندگی خود را به عنوان مقصد تحویل محصول خود انتخاب کنند و در کمترین زمان بسته خود دریافت کنند.

استارتاپ پستی جابار و ایده شهر هوشمند

شهر هوشمند، شهری است که برای ایجاد رفاه شهروندان از فناوری‌های نو استفاده می‌کند. برخی از این فناوری‌ها عبارتند از: حس‌گرهای الکترونیکی برای جمع‌آوری داده‌ها، آیتم‌های مبلمان مدرن دارای خدمات مبتنی‌بر وب، خانه‌های هوشمند، خدمات مالی اینترنتی و خدمات حمل‌ونقلی و پستی هوشمند. لاکرهای هوشمند جابار نیز تحولی بزرگ در زمینه‌های پست، ارائه خدمات در کسب‌وکارها و تحویل ایمن بسته‌ها، مدارک و کالاها با هدف ارائه با افراد دیگر ایجاد می‌کنند و گامی بلند برای ایجاد شهرهای هوشمند هستند.

از این لاکرها همچنین می‌توان در محیط‌های گوناگون شهری مانند دفاتر خدمات پستی، دفاتر خدماتی در زمینه‌های دیگر، پایانه‌های حمل‌ونقل و فرودگاه‌ها و نقاط پرتردد در شهرهای بزرگ استفاده کرد.

برخی از مزایای دیگر لاکرهای هوشمند جابار را با هم مرور می‌کنیم:

 • امکان ارسال پیام (حاوی کد اختصاصی تحویل) برای مشتری بعد از قرار دادن مرسوله در باکس لاکر
 • امکان رزرو آسان لاکرهای هوشمند
 • رعایت فاصله اجتماعی با استفاده از لاکرها
 • امکان سفارشی‌سازی لاکر از نظر رنگ و ابعاد با محیط
 • صرفه‌جویی در هزینه ارسال و دریافت مرسوله‌های پستی
 • برخورداری از سیستم‌های هوشمند و خدمات شبانه‌روزی
 • امکان دریافت مرسوله در هر ساعتی از شبانه‌روز
 • برخورداری از امنیت بالا به‌دلیل فناوری‌ پیشرفته لاکرهای هوشمند

استارتاپ پستی جابار تحولی بزرگ در صنعت پست ایجاد کرده است

جابار، یک استارتاپ پستی با خدماتی پیشرو در زمینه لاکرهای هوشمند است. لاکرهای شرکت جابار در سایزها و طراحی‌های مختلف تولید، عرضه و نصب می‌شوند. این لاکرها دارای پیشرفته‌ترین تجهیزات و فناوری‌ها برای تامین ایمنی مرسوله‌ها هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به سیستم نظارت تصویری و عکس‌برداری اشاره کرد.

لاکرهای جابار همچنین از ورق‌های فولادی تقویت شده و روکش شده با پودر فولاد ساخته شده‌اند و به‌همین دلیل می‌توان آنها را همچون گاوصندوق‌هایی ایمن در محیط‌های شهری به‌شمار آورد.

تاریخ: 2023-03-07