شرکت فاخر کالا نوین گستر پویا (جابار) در سال ۱۳۹۹ تاسیس گردید. فعالیت این شرکت در حوزه‌ ارائه‌ خدمات به فعالین پست و لجستیک، تجارت الکترونیک و سایر کسب‌وکارها و عموم مردم است. محصول شرکت جابار، لاکر (Locker) صندوق هوشمند و الکترونیکی است و کارکرد اصلی آن دریافت، حفاظت، نگهداری و تحویل هر نوع مرسوله (اعم از اسناد و مدارک، بسته، بار، وسایل شخصی و... در محدوده‌ی وزنی و ابعادی مشخص) است. لاکرهای هوشمند جابار پس از جانمایی‌های صورت گرفته بر مبنای اصول علمی، حرفه‌ای و نیز Heatmap ‌های حاصله، در نقاط مختلف شهر، از جمله مراکز خرید شاخص مستقر شده‌اند تا افراد بتوانند به راحتی بسته‌های پستی خود را در زمان و مکان مورد نظر، دریافت کنند. لاکرهای هوشمند جابار، به فعالانِ حوزه‌ی لجستیک، همچنین شرکت‌های عرضه خدمات پستی (کوریرها) و فروشگاه‌های اینترنتی، در حوزه مدیریت زمان و کاهش هزینه‌های ارسال/ تحویل مرسولات کمک می‌کند. عمده‌ی هزینه‌ها در زنجیره‌ی تامین کالا به بخش First Mile و Last Mile برمی‌گردد که با استفاده از لاکرهای هوشمند، به راحتی می‌توان آن‌ها را کنترل کرد. با وجود لاکرهای هوشمند، دیگر نیازی نیست که ماموران ارسال، برای تحویل هر بسته به نقاط مختلف شهر مراجعه کنند، فقط لازم است مرسولات را در چند مرکز مشخص که در قالب نقاط شبکه جابار معین شده است در لاکرهای هوشمند قرار دهند و از طرف دیگر مشتریان می‌توانند با بهره‌گیری از انعطاف زمانی و اطمینان از امنیت کافی ضمن انتخاب زمان و مکان تحویل بسته، در اولین فرصت سفارشات خود را دریافت کنند.

ماموریت و چشم انداز

...

ارزش‌های جابار

...

مسئولیت اجتماعی

شرکت جابار حامی پژوهشگران و دانشجویان کشور

شرکت جابار همواره سعی داشته تا حامی پژوهشگران، نخبگان و دانشجویان کشور باشد. پژوهشگرانی که دغدغه‌ی آن‌ها حفاظت از محیط زیست، لجستیک پایدار و شهر هوشمند است.
لاکرهای هوشمندجابار با بهینه‌سازی تحویل مرسوله در نقطه تحویل، مزایای بی‌شماری برای شرکت‌های عرضه خدمات پستی، تجارت الکترونیک و مشتریان آنان دارد. از جمله این مزایا می‌توان به امنیت بسته‌ها، کاهش هزینه ارسال، رهایی از دغدغه‌ی حضور به موقع و در محلی مشخص جهت تحویل مرسوله پستی، مشخص بودن زمان دریافت مرسوله، کاهش چشم‌گیر آلاینده‌های زیست محیطی و گاز CO2 به دلیل تجمع چند مقصد مرسوله در یک نقطه اشاره کرد.
با رشد چشم‌گیر تجارت الکترونیک و افزایش تقاضا برای خریدهای اینترنتی، لجستیک پایدار مورد توجه ویژه قرار گرفته است. شرکت جابار نیز با توجه به اهداف سازمانی خود، از جمله حفاظت از محیط زیست و حرکت هر چه بیشتر به سمت لجستیک پایدار، قدم در این راه سبز گذاشته است. همچنین با حمایت و پشتیبانی از تمامی دانشجویان و پژوهشگران با دغدغه‌ی مشترک، فعالیت‌های خود را در این زمینه گسترش داده و از نوآوری و خلاقیت نسل جدید همواره پشتیبانی خواهد کرد.

لاکرهای هوشمند و شهر هوشمند

لاکرهای هوشمند با افزایش کارایی و پایداری محیط زیست در عملیات نقطه تحویل، نقش مهمی در توسعه شهرهای هوشمند دارند. این لاکرهای هوشمند شهری از فناوری برای ارائه راه حل‌های ذخیره‌سازی و بازیابی بسته ایمن و راحت استفاده می‌کنند.
1. تحویل کارآمد نقطه تحویل: لاکرهای هوشمند، فرآیند نقطه تحویل را با ادغام چندین مقصد تحویل در یک مکان متمرکز بهینه می‌کنند. این امر تعداد سفرهای فردی انجام شده توسط وسایل نقلیه تحویلی را کاهش داده، ازدحام ترافیک و انتشار کربن را به حداقل می‌رساند.
2. کاهش تحویل ناموفق: تحویل ناموفق، که در آن گیرندگان برای دریافت بسته‌ها در دسترس نیستند، یک چالش رایج است. لاکرهای هوشمند جابار با ارائه یک مکان امن و قابل دسترس برای نگهداری بسته، این مشکل را برطرف می‌کنند. گیرندگان می‌توانند به راحتی بسته‌های خود را در هر زمان تحویل بگیرند.
3. ادغام با زیرساخت شهر هوشمند: لاکرهای هوشمند را می‌توان به طور یکپارچه در زیرساخت‌های گسترده‌تر شهر هوشمند ادغام کرد. آن‌ها می‌توانند به پلتفرم‌های دیجیتال و برنامه‌های تلفن همراه متصل شوند و برای کاربران این امکان را فراهم می‌سازد تا اعلان‌ها و یا کدها را با استفاده از تلفن‌های هوشمند دریافت و به لاکرهای خود دسترسی داشته باشند. این ادغام کارایی و راحتی فرآیند تحویل را افزایش می‌دهد. همچنین با توجه به حرکت دنیای مدرن به سمت استفاده از خدمات هوشمند و خودکار، لاکرهای هوشمند به عنوان یکی از فناوری‌های به روز در این حوزه شناخته می‌شود.
4. لجستیک پایدار: از آنجایی که شهرهای هوشمند موضوع پایداری محیط زیست را در اولویت قرار می‌دهند، لاکرهای هوشمند نیز با کاهش انتشار کربن و ترویج شیوه‌های تحویل دوستدار محیط زیست با این اهداف هماهنگ می‌شوند. با بهینه‌سازی مسیرهای تحویل و به حداقل رساندن تحویل ناموفق، همچنین استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی یا کم آلاینده برای تحویل لاکرهای هوشمند به سیستم‌های لجستیکی سبز کمک می‌کنند.

حفاظت از محیط زیست

لاکرهای هوشمند جابار به عنوان یک راه حل پایدار شناخته شده‌اند که به اکوسیستم لجستیک سبز کمک می‌کند. این لاکرهای هوشمند شهری چندین مزیت زیست محیطی، از جمله کاهش انتشار کربن و به حداقل رساندن آسیب‌های زیست محیطی ناشی از روش‌های سنتی تحویل را ارائه می‌دهند.
یکی از مزایای کلیدی لاکرهای هوشمند، توانایی آن‌ها در کاهش انتشار کربن ناشی از افزایش تردد وسایل نقلیه جهت ارسال بسته‌ها است. با ادغام چندین تحویل در یک مکان واحد، لاکرهای هوشمند به کاهش تعداد سفرهای خودروهای شرکت‌های حمل و نقل کمک می‌کنند و در نتیجه مصرف سوخت و انتشار گازهای گلخانه‌ای را به حداقل می‌رسانند.
مطالعه‌ای که توسط دانشگاه ملبورن انجام شد، نشان داده که لاکرهای هوشمند به طور قابل توجهی نرخ تحویل ناموفق را کاهش می‌دهند و در مقابل بسیار کمتر از نرخ تحویل ناموفق در روش‌های سنتی است. این کاهش در تحویل ناموفق، تأثیر عمیقی بر کمتر شدن تعداد سفرهای تحویل مجدد دارد و منجر به گذراندن مسیر و زمان کمتری در مسیر برای ماموران تحویل می‌شود.
لاکرهای هوشمند علاوه بر مزایای زیست محیطی، راحتی، امنیت و کارایی را نیز ارتقا می‌دهند. لاکرهای هوشمند جابار راهی ایمن و مطمئن برای توزیع بسته‌های پستی به صورت 24 ساعته ارائه می‌کنند و از این روش گیرندگان می‌توانند به مرسولات پستی خود در زمان و محل دلخواه، دسترسی داشته باشند.
به طور کلی، لاکرهای هوشمند راه‌حلی پایدار برای چالش‌های لجستیک مدرن ارائه می‌دهند که با کاهش انتشار کربن، به حداقل رساندن تحویل ناموفق و بهینه‌سازی مسیرهای تحویل، در حفظ محیط زیست‌ بسیار موثر واقع شده‌اند.