نقش فناوری API در بهینه‌سازی سرویس جمع‌آوری و توزیع برای کسب و کارها

فناوری API در بهینه‌سازی سرویس جمع‌آوری و توزیع و جایگزین‌های تحویل جدید، برای اطمینان از رسیدن بسته‌ها به مقصد مناسب و مهم‌تر از آن، بدون تاخیر و ناکارآمدی ایجاد شده‌اند.

حال بیایید به تعاریف اولیه برای کسانی که با این اصطلاح آشنا نیستند بپردازیم.

فناوری API چگونه کار می‌کند؟

فناوری API از نظر فنی اختصاری برای عبارت «رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن»، یک واسطه نرم افزاری است که به دو برنامه اجازه می‌دهد تا باهم یکپارچه‌سازی شده و با یکدیگر صحبت کنند و نقش مهمی را در بهینه‌سازی سرویس جمع‌آوری و توزیع ایفا می‌کند.

این فناوری بسیار متنوع است و می‌توان از آن در سیستم‌های مبتنی بر وب، سیستم عامل‌ها، سیستم‌های پایگاه داده و سخت افزار کامپیوتر استفاده کرد.

به لطف تطبیق پذیری آن، در صنایعی که ارتباطات بین مشاغل را افزایش می‌دهند، کاربرد دارد. از آنجایی که در این مقاله در مورد بهینه‌سازی سرویس جمع‌آوری و توزیع صحبت می‌کنیم، فناوری API ارتباط بین خرده فروشان، تجارت الکترونیک و پیک‌ها را افزایش می‌دهد.

فناوری و داده‌های API

با افزایش وابستگی ما به تحویل در خانه، خرده‌فروشان، تجارت الکترونیک و شرکت‌های حمل‌ونقل سخت تلاش می‌کنند تا ناکارآمدی‌ها را در آخرین مایل کاهش دهند. هنگام تلاش برای بهینه‌سازی عملیات توزیع از کجا شروع کنیم؟ کلید تحویل بهتر در آخرین مایل (Last-Mile)، دادن اطلاعات بیشتر و بهتر به خرده فروشان، شرکت‌های عرضه خدمات پستی و حمل و نقل است.

با “اطلاعات بیشتر و بهتر”، (به طور انحصاری) به اطلاعات کامل تحویل (delivery information) آدرس اشاره نمی‌کنیم. اطلاعات کامل آدرس ارائه شده توسط مشتری، در واقع، حیاتی‌ترین اطلاعات را نشان می‌دهد، زیرا داده‌های گمشده یا اشتباه از خریداران/مشتریان علت اصلی شکست در تحویل است که در نتیجه هزینه‌های اضافی را برای مشاغل به همراه دارد.

با این حال، حتی زمانی که آدرس کاملاً دقیق و ارائه شده باشد، تحویل‌ها می‌توانند با تأخیرهایی مواجه شوند، اغلب طولانی، مشتریان ناامیدکننده و آزاردهنده هستند و شانس از دست دادن وفاداری به برند را افزایش می‌دهند.

با «اطلاعات بیشتر و بهتر»، همچنین به استفاده صحیح از فناوری برای جمع آوری نقاط داده کلیدی مانند بهترین زمان تحویل، در دسترس بودن افراد برای تحویل، بهترین مسیرها برای جلوگیری از ازدحام و غیره اشاره می‌کنیم.

داده های باز (open-data) جزء حیاتی بهینه سازی تحویل است. این امکان ردیابی و ردیابی ثابت بسته‌ها، ارتباط از طریق یک پلتفرم ابری آنلاین، و اطلاع‌رسانی زنده از فرآیند تحویل را فراهم می کند و تمام ناکارآمدی‌های عملیات را ریشه‌کن می‌کند.

تصدیق داده‌هایی مانند این می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا با ارائه هوشمندانه در زمان مناسب، با مسیرهای مناسب، تبادل ارتباط با همه طرف‌های درگیر و در نتیجه کاهش هزینه‌های غیرضروری، عملیات را بهینه کنند.

فناوری API و لاکرهای هوشمند

این دو اصطلاح چگونه به هم مرتبط هستند؟

سیستم‌های نرم‌افزار فناوری API وقتی با لاکرها ادغام می‌شوند، می‌توانند به حذف رایج‌ترین مشکلاتی که در آخرین مرحله توزیع در نقطه‌ی تحویل (Last-Mile) با آن مواجه می‌شوند، کمک کنند.

تحویل سریع‌تر، ارزان‌تر و پایدارتر زمانی حاصل می‌شود که از محل‌های استقرار لاکرهای هوشمند به‌عنوان مقصد تحویل استفاده شود؛ خطر تحویل ناموفق و برنامه‌های سفر غیرضروری در نقطه‌ی تحویل (Last-Mile) از فرمول خارج می‌شود.

اکنون که می‌دانیم بخش “هوشمند” لاکرها در نرم افزار و فناوری API آن قرار دارد، می‌توان دید آسان‌تری نسبت به اینکه چگونه این نوآوری تحویل بسته را به سطح جدیدی از راحتی برای مشتریان و سودآوری تجارت می‌رساند؛ داشت.

لاکرهای هوشمند چگونه کار می کنند؟

استفاده از لاکر هوشمند در تحویل بسته ساده است:

مشتری آنلاین سفارش خود را ثبت می‌کند  و مکان مورد نظر را برای تحویل انتخاب می‌کند. استفاده از لاکرهای هوشمند ناراحتی ماندن در خانه جهت انتظار برای تحویل را در یک پنجره زمانی خاص برطرف می‌کند.

پس از اینکه مرسوله توسط پیک در لاکر هوشمند بارگذاری شد. یک پیامک حاوی اطلاعات لاکر و رمز برداشت از لاکر به گیرنده  ارسال می‌شوند که می‌تواند پس از دریافت پیامک با وارد کردن رمز برداشت، سفارش را دریافت کند. تمام این فرآیند دریافت توسط گیرنده از لاکر در کمتر از 10 ثانیه انجام می‌شود.

بخش چالش برانگیز لاکرهای هوشمند نحوه استفاده از آنها نیست، زیرا مکانیزم بسیار شهودی است. چالش عادت کردن به این مدل تحویل جدید است، زیرا ممکن است برخی از افراد هنوز تمایلی به فناوری نداشته باشند یا به روش‌های سنتی تحویل در خانه بیش از حد عادت کنند. خوشبختانه برخی از کشورها مانند لهستان، فرانسه و آلمان به طور قابل توجهی جلوتر هستند و به طور گسترده با قفسه‌های بسته سازگار شده‌اند.

لاکرهای هوشمند: جایگزینی برای تحویل در خانه

حتی در کشورهای در حال توسعه، رشد تجارت الکترونیک غیرقابل انکار است. طبق تحقیقات پیش بینی می‌شود این صنعت تا پایان سال جاری به 4 تریلیون دلار برسد. از این رو نیاز به شروع انطباق با فناوری API و جایگزین‌های جدید تحویل در خانه است که به شرکت‌ها امکان می‌دهد تحویل انبوه را انجام دهند و در زمان هزینه‌های نقطه‌ی تحویل (Last-Mile) صرفه‌جویی کنند.

به لطف ادغام فناوری API در لاکر سنتی، ایده لاکرهای هوشمند متولد شد که بازی تحویل را تغییر داد و بسیاری از مشکلات تحویل در خانه را برطرف کرد.

راه حل API در جابار چگونه می تواند به کسب و کار شما کمک کند؟

در جابار، ما به عنوان پیشرو در ارائه خدمات لاکر هوشمند و یکپارچه‌سازی و توسعه سیستم‌های لاکر برای صنایع مختلف هستیم. ما در تلاش هستیم تا هوشمندترین رابط برنامه کاربردی را توسعه دهیم که با گردش کار فعلی شما سازگار باشد و به شما امکان می‌دهد تا قدرت کاملی بر رابط سرویس با سازگاری بالایی داشته باشید. آیا می‌خواهید در مورد اینکه چگونه فناوری ما می‌تواند به کسب و کار شما در بهینه‌سازی سرویس جمع‌آوری و توزیع کمک کند، مطلع شوید؟ با جابار تماس بگیرید و بیایید با هم بهترین راه حل را برای کسب و کار شما پیدا کنیم.

تاریخ: 2022-08-20