نقش لاکر در بهینه‌‌سازی عملیات توزیع (Last Mile)

از آنجایی که زنجیره تامین پست و لجستیک دارای بازیگران متعدد و وابسته به یکدیگر هستند، بهینه‌سازی عملیات توزیع، یکی از بخش‌های پر چالش آنها است.

بسیاری از سازمان‌ها جهت بهینه‌‌سازی عملیات توزیع، ممکن است به دنبال راهکارهایی برای افزایش عملکرد و انعطاف‌پذیری شبکه فعلی خود باشند. یک شبکه زنجیره تامین بهینه برای به حداقل رساندن هزینه‌های حمل و نقل و عملیات توزیع، به حداکثر رساندن سود و بالابردن سطح خدمات، به مشتریان تمرکز دارد.

این موضوع برای برخی از شرکت ها، ممکن است به معنای گسترش شبکه لجستیکی، استفاده از لجستیک هوشمند و اینترنت اشیاء (IOT) در فرایندها و بخش‌های مختلف سازمان باشد.

با توجه به افزایش فروش در تجارت الکترونیک و گستردگی فرایندها و نیازهای لجستیکی در بخش تجارت الکترونیک، ممکن است فرایند حمل و نقل  نیاز به طراحی مجدد شبکه لجستیکی و عملیات خود برای تطبیق با تغییر عادات خرید داشته باشد.  

محصولات، فناوری‌ها و تکنولوژی‌های بسیار ارزشمندی در تکمیل زنجیره ارزش  پست و لجستیک متولد شده‌اند تا بتوانند در جهت توسعه و بهینه‌‌سازی عملیات توزیع موثر واقع شوند، از جمله  آن‌ها می‌توان به ظهور  لجستیک هوشمند، اینترنت اشیا (IOT)، لاکرهای هوشمند و… اشاره کرد.

کاهش هزینه‌ها و افزایش کارایی، ظرفیت و سرعت ارائه خدمات، همگی از اهداف اصلی بهینه‌سازی عملیات توزیع است.

جهت توسعه و بهینه‌‌سازی عملیات توزیع، می‌بایست ابتدا، امکانات فعلی خود را ارزیابی کنید و در صورتی که متوجه شدید گسترش آن ضروری است، گام بعدی شناسایی بهترین گزینه برای تکمیل شبکه فعلی شما است. آیا از ابتدا به یک شبکه جدید نیاز دارید، شبکه و زنجیره فعلی را بازسازی می کنید، به حلقه‌های جدیدی برای پیوستن به زنجیره خود احتیاج دارید، یا بخشی از عملیات خود را به یک ارائه دهنده تدارکات شخص ثالث برون سپاری خواهید کرد؟

تقاضا و هزینه‌ها برای فضای انبار و نیروی کار در چند سال گذشته به طور مداوم رو به افزایش بوده است. از این رو برای توسعه، تسهیل و بهینه‌‌سازی عملیات توزیع، لاکرهای هوشمند وارد بازار شدند. با ورود لاکر  به بازار رقابتی، تغییر مهمی در نگرش اکوسیستمی زنجیره ارزش پست و لجستیک شکل گرفت.

این بار بازیگر جدیدی در نگرش اکوسیستمی این صنعت ایفای نقش نمود و موجب افزایش رضایت فعالان حوزه تجارت الکترونیک، عرضه‌کنندگان خدمات پست و لجستیک (کوریرها) و مشتریان آن‌ها شد.

لاکر  و لجستیک هوشمند در کنار یکدیگر و به کمک اینترنت اشیا، در بهینه‌‌سازی عملیات توزیع، انقلابی به پا کردند.

لاکر هوشمند موجب شد تا دیگر نیازی نباشد ماموران ارسال، تعداد زیادی بسته را به نقاط متعدد در سطح وسیع شهر ها انتقال دهند، بلکه با مراجعه به چند مرکز قرارگیری لاکرهای هوشمند بتوانند تعداد بیشتری مرسوله را در یک مکان مشخص در باکس لاکر ، تحویل دهند.

همچنین گیرندگان دیگر  لازم نیست، در زمان و یا مکان مشخصی حضور داشته و منتظر ماموران پستی، جهت دریافت بسته خود باشند.

با توجه به متمرکز شدن چند مقصد در یک مرکز معین، کاهش هزینه، استفاده بهینه از زمان و افزایش ظرفیت ارسال کالا، تنها بخشی از مزایای استفاده از لاکر هوشمند در  تکمیل زنجیره ارزش و بهینه‌‌سازی عملیات توزیع است.

از دیگر مزیت‌های لاکرهای هوشمند می‌توان به کاهش میزان سوخت مصرفی وسایل حمل و نقل اشاره کرد که تاثیر مستقیمی در کاهش آلاینده‌های زیست محیطی دارد و همچنین دریافت سریع در زمان و مکان دلخواه مرسولات توسط مشتریان، باعث افزایش رضایت آن‌ها نیز می‌شود.

شرکت جابار، با وارد کردن لاکر هوشمند به بازار رقابتی کشور ایران، نگرش اکوسیستمی خود را در راستای ایجاد لجستیک هوشمند و  تکمیل زنجیره ارزش  این صنعت به خوبی نمایان ساخت.

مدیریت شبکه‌ی لاکرها، در شرکت جابار به صورت هوشمند پیاده‌سازی شده و این شبکه به طور مداوم در حال گسترش است.

شرکت جابار قصد دارد، علاوه بر  مدیریت شبکه‌ی لاکرها، با توجه به نگرش اکوسیستمی خود، سرویس‌های متنوع و کاربردی برای فعالان این صنعت ارائه کرده تا بتواند در کاهش هزینه‌ها، افزایش سوداوری، استفاده بهینه از زمان و افزایش رضایت مشتریان، همچنین افزایش نقاط دسترسی برای شرکت‌های عرضه کننده خدمات پست، لجستیک (کوریرها) و فعالان صنعت تجارت الکترونیک، نقش یک تسهیل‌گر را ایفا کند.

تاریخ: 2023-01-21